MENU

Åben undervisning - opkvalificering - videreuddannelse

Det er muligt at deltage i noget af undervisningen på Rudolf Steiner Børnehaveseminariet i Charlottenlund, selv om man ikke er studerende på uddannelsen.

Ved fuldtidsdeltagelse i et fag/et kursus og godkendelse af eventuelle opgaver knyttet hertil udstedes et bevis for det pågældende kursus.

Tilmelding sker hos den den pågældende underviser. Her for du også nærmere oplysninger om tidspunkter, kursuslængde, litteratur, materialer, forberedelse mm.

Pris: 100 kr. pr. lektion (45min), som betales forud på konto i Merkur: 8401 1101759 eller via MobilePay (anfør venligst navn og kursus)

Fra august til og med december 2022 kan deltages i følgende fag/kurser:

Pædagogik med 1. år

Uge 34, 36, 43, 44 (stort set alle ugens dage 8:15 - 9:40) 

Underviser: Susanne Juhl-Nielsen, susjuhl@gmail.com

Pædagogik med 2. år

Almen menneskekundskab

Uge 34, 35, 36 - alle dage 8:15 - 9:40

Underviser: Jan Thiesen, parzival@outlook.dk,       

Børn med særlige vanskeligheder

3.- 4. oktober 8:15 - 14

Underviser: Elisabeth Møller-Hansen, drmoellerhansen@gmail.com, 
40 31 17 06

Eventyr

10.-11. oktober 8:15 - 10:40, ialt 6 lektioner

Underviser: Susanne Juhl-Nielsen, susjuhl@gmail.com

Praktisk pædagogik med 1. år

Stådukker

uge 35 - alle dage 12:20 - 14, ialt 10 lektioner

Strikning 

uge 40 - alle dage 12:20 - 14, ialt 10 lektioner

Underviser: Birgitte Bennekou, Birgittebennekou1@gmail.com, 21 39 21 34

Sy dyr

uge 37 - mandag 9:55-12:05, tirsdag - fredag 12:20 - 14, ialt 10 lektioner

Underviser: Charlotte Helles, charl.helles@gmail.com, 60 91 81 71 

Sløjd - snitte med kniv

uge 36, mandag - torsdag 12:20 -14, fredag 11:20 - 13, ialt 10 lektioner

Underviser: Susanne Juhl-Nielsen, susjuhl@gmail.com

Praktisk pædagogik med 2. år

Sangleg - hvordan og hvorfor

26.- 27. september, mandag 11:20 - 13, tirsdag 11:20 - 14, ialt 5 lektioner

Bevægeligt billede

12.-13.-14. oktober 8:15-10:40 eller 11:20 - 14, ialt 9 lektioner

Underviser: Susanne Juhl-Nielsen, susjuhl@gmail.com

Praktisk pædagogik/Kunstneriske fag

Eurytmi med 1. år

Uge 34. Relationer. Hver dag 11:20 – 12:05, ialt 5 lektioner

Uge 37. Ledelse og samarbejde. Tirsdag, onsdag, torsdag 9:55 – 10:40, fredag 9:55 -12:05. Ialt 4 lektioner

Uge 41. Med musik. Mandag, tirsdag onsdag 8:15- 9:40, torsdag 8:15 - 9. ialt 7 lektioner

Eurytmi med 2. år

Uge 34, 35 og 36: Det treleddede menneske – i forbindelse med undervisning for 2. år i pædagogik ud fra Almen Menneskekundskab af R.Steiner - Næsten alle dage 9:55 - 10:40. 

Underviser: Elisabeth Halkier-Nielsen, elihn55@gmail.com, 40 15 69 40

Malning med 1. år

Uge 44. Alle dage undt. torsdag 12:20 - 14. Ialt 8 lektioner

Malning med 2. år

Uge 39. Mandag, tirsdag, onsdag 8:15 - 9:40, fredag 11:20 - 14

Uge 50. Alle dage undt. torsdag 12:20 - 14

Underviser: Tine Barfod, 20 16 28 03

Antroposofi med 1. år

Uge 35, 37, 40. Stort set alle dage 8:15 - 9:40, ialt 

Underviser: Tine Barfod, 20 16 28 03

Antroposofi med 2. år

De indre organer

13.-14. september, 8:15 - 10:40 og 12:20 - 14, i alt 10 lektioner

Underviser: Elisabeth Møller-Hansen, drmoellerhansen@gmail.com, 
40 31 17 06

Frihed og pædagogik - frihedens filosofi

Uge 43 og 44, alle dage undt. 27.okt. 9:55 - 12:05. i alt 20 lektioner

Underviser Kirsten Skjerbæk, individuel.ernaering@gmail.com, 41 57 19 17

Skolingsvej og øvelser

Uge 46 og 49 undt. 14.11. og 8.12. 8:15 - 9:40. I alt 19 lektioner

Underviser: Tine Barfod, 20 16 28 03 

Antroposofi og verden

14. november 8:15 - 12:05

Underviser: Birger Bengtsson, birgerbengtssonms@gmail.com, 61 31 79 81

Antroposofi - enkeltstående Foredrag

Mikaelsforedrag

29. september ca. 12

Mysteriedrama

5. oktober 8:15 - 9:40

Juleforedrag (og eurytmi)

20. december 12:10 -  ca. 14

Foredragsholder: Tine Barfod, 20 16 28 03